Skip to content

Zažívací potíže

Trávení bez trápení

Trávicí problémy doprovází lidstvo odedávna. Může se jednat jen o přechodné potíže, ale mohou mít také chronický průběh.

soustava

Značnou roli hraje psychika, řada z nich se dá označit za psychosomatické nemoci – například dráždivý tračník či žaludeční neuróza. Mohou ale skrývat vážné problémy – například Crohnovu chorobu, ulcerozní kolitidu či velmi nebezpečné rakoviny jednotlivých orgánů trávicího  traktu.

Jak je zmírnit?

Přestože začíná být dnešním trendem kvalitní a pravidelné stravování, mnozí klienti přichází s různými typy zažívacích potíží. Nejčastěji to jsou bolesti žaludku, “ těžko“ po jídle, průjmy, zácpy a nadýmání. Trávicí systém poskytuje rozmanité možnosti k namnožení různých mikroorganismů. Nejčastěji způsobují potíže různé pomnožené bakterie, kterým majitel těla připravuje „kyselé prostředí“, ve kterém se jim ještě více daří. Nejčastěji na biorezonanci Sensitiv Imago 530 měříme: Helicobacter pylori, Enteroccocum faecum či přemnoženou E.coli. Dále různé druhy plísňových mikroorganismů a toxických látek, které také vylučováním toxinů naleptávají sliznice orgánů. Není ovšem výjimkou, že trávicí potíže způsobují paraziti. Nejobvyklejším parazitem, kterého měříme ve střevech je Lamblie intestinalis, dále Strongyloides, Opistorchis felineus či Roup dětský a jiné aktivní potvůrky, se kterými si náš zatížený imunitní systém hůře poradí.

Dvanáctník a trávení

dvanacternikPři Komplexní analýze organismu se v oblasti trávicího ústrojí věnuje především „kondici“ dvanáctníku. Ten představuje část tenkého střeva, který má zásadní význam pro trávení potravy. Částečně natrávená tekutá potrava přicházející do dvanáctníku ze žaludku obsahuje velké množství kyseliny chlorovodíkové. Zde se musí tato kyselina neutralizovat. Pokud dojde k poškození a natrávení malé plochy sliznice dvanáctníku, vzniká onemocnění zvané dvanáctníkový vřed. Stěna dvanáctníku obsahuje dvě svalové vrstvy, které se střídavě stahují a povolují; vytvářejí tak rytmický střevní pohyb (peristaltiku), jejíž pomocí se střevní obsah během trávení pohybuje.

Co na špatné trávení?

K dispozici je řada bylinek, které navíc podporují i trávení, takže se jejich užíváním dá zmírnit více zdravotních potíží.

  • Fenykl obecný – dokáže velmi účinně zmírnit projevy nadýmání, navíc podpoří také trávení
  • Máta peprná- pomáhá také při nadýmání. Jako bonus u ní můžeme uvést, že pomáhá mírnit křeče, zvyšuje vylučování žaludečních šťáv – a navíc hezky voní :)
  • Kmín – velmi dobře pomáhá proti nadýmání, mírní křeče a podporuje vylučování žaludečních šťáv a tím i trávení
  • Anýz vonný – také pomáhá při nadýmání a uvolňuje křeče
  • Mateřídouška – pomáhá se snížením tvorby plynů a zlepšením vylučování žaludečních šťáv
  • Při trávení také pomáhají dva proteolytické (štěpí bílkoviny v potravě) enzymy z ananasu a papáji

Zácpa

Dalším chronickým problémem je zácpa. Vhodnou prevencí je jíst stravu s vysokým obsahem vlákniny, hodně pít čistou vodu, omezit konzumaci živočišných bílkovin a pravidelně se hýbat. Velmi dobře klientům funguje na pročištění střev Aloe Vera gel v terapeutické kvalitě. Vyčistí nejen stěny střeva, ale i divertikly. Ve střevech je 70% imunity…Tedy pročištěním střeva vyřešíme nejen zácpu, ale i zvýšíme imunitní odezvu organismu. Je vhodné zregenerovat i střevní sliznici. V KP clinic Vám po Komplexní analýze organismu poradíme, co je pro Vaše střevo nejvhodnější.

tluste-strevo

Velmi dobře se osvědčilo semeno Lnu setého. Díky vysokému obsahu slizu velmi dobře pomáhá změkčovat stolici a tím docílit vyprázdnění. Z lněného semínka se připravuje odvar, který se nechá vyluhovat, zamíchá a vypije. Ale pozor – stačí 1 šálek denně! Také je možné lněné semínko přidávat do smoothie, jogurtů nebo musli. Je ho ale potřeba velmi dobře rozkousat.

Podobným principem působí i velmi oblíbené Psyllium, je to osemení Jitrocel indického. Jeho semena obsahují vlákninu, ve střevě nabobtnají a tlakem stěnu střevní stimulují vyprázdnění.

Průjem

Na opačném pólu než zácpa stojí průjem. Zde pomáhají přírodní prostředky, které zpomalují činnost střev, mají antiseptické (dezinfekční) účinky a navíc by měly zabránit vstřebání škodlivých látek. Zde jde o specifické osídlení střeva přemnoženou mikroflórou a v mnoha případech se zde vyskytují i větší parazitární organismy. Tělo je chce vypudit…Je potřeba zjistit nejaktivnějšího činitele a celkově vydesinfikovat střevo a celé trávicí ústrojí. Také různé stresové faktory se podílí na příčině průjmových onemocnění.

ecoli-1184px

Nejčastěji v KP clinic doporučujeme Černé uhlí – velmi silně desinfikuje a pročišťuje trávicí systém od patogenních organismů. Dále Enterosgel, který zároveň odvádí plísně, některé toxické látky a je schopen na sebe navázat i bakterie typu Shigell, Salmonell, Heligobakter pylori, E-coli a jiné…

Nadýmání nadymani-plynatost-byliny-bylinky-babske-rady-caje-obklady

Nadýmání (plynatost) označuje zvýšenou tvorbu plynů ve střevě. Plyny vznikají při trávení ve střevě i normálně, pokud je jich ale víc, než by mělo být, dochází k nadýmání. Kromě toho se vyskytují i bolesti břicha a pocit plnosti. Plné břicho tlačí na bránici a to může vyvolat arytmii – poruchy srdečního rytmu a bušení srdce.

Příčiny nadýmání

Proč nadýmání vlastně vzniká? Příčiny jsou v zásadě dvě – buď se jedná o konzumaci tzv. nadýmavých potravin, nebo se plynatost vyskytuje jako příznak některých onemocnění.

Nadýmavé potraviny

  • Luštěniny, jako hrách, čočka, fazole – hlavně pokud je konzumujete pouze zřídka a vaše trávicí ústrojí na ně není zvyklé
  • Nadýmavá zelenina a ovoce – zelí, květák, švestky, hrozny
  • Bublinkové nápoje: bublinky jsou vlastně rozpuštěný plyn, který pak musí někudy odcházet ven
  • Rafinovaný cukr v sladkostech, zákuscích, bakterie ve střevech cukr rozkládají a vzniká plyn

Nadýmání jako příznak nemoci

  • Celiakie: nesnášenlivost lepku, nadýmání vzniká po požití obilovin – pečivo, sušenky, těstoviny,…
  • Alergie na laktózu neboli mléčný cukr: vzniká po požití mléka a mléčných výrobků
  • Zácpa
  • Nedostatečná produkce žaludečních kyselin nebo trávicích enzymů
  • Záněty a vředy žaludku
  • Záněty ve střevech
  • Srdeční, ledvinové a jaterní onemocnění

Jak bojovat s nadýmáním?

V první řadě tedy vyloučíme z jídelníčku nadýmavé potraviny, dále je vhodné omezit či naprosto vynechat bílou mouku, mléčné výrobky (kravské mléko, bílé jogurty a sýry) a sladkosti. Jídlo dostatečně rozkoušeme, nehltáme ve spěchu – pak totiž můžeme spolykat velké množství vzduchu, který také přispěje k nadýmání, jedná se totiž opět o plyn. Vyhýbáme se nevhodným kombinacím potravin – tedy nejíme dohromady dvě nadýmavé potraviny ani v malém množství, protože účinky se sčítají. Po jídle si dopřejeme lehký pohyb, tedy např. krátkou procházku. Vyhýbejte se ale sportům jako běh, skákání, aerobic…Mohlo by vám být špatně…

Probiotikasterevni-mikroflora

Osídlení střev kvalitní střevní mikroflórou je samostatná kapitola, nezbytná pro udržení rovnováhy v trávicím traktu. Nejdřív je ale potřeba vyčistit střevo, aby nám parazitární mikroorganismy dodávaná probiotika „nesežraly“… Probiotikům věnuji samostatný příspěvek :)

Přijďte se do KP clinic poradit, jak efektivně vyřešit příčiny trávicích potíží a konečně svému trávicímu systému dopřejte péči! Rádi Vám budeme dělat průvodce na Vaší cestě z nepříjemných pocitů či již definovaných zdravotních potíží.

www.kpclinic.cz

Back To Top