Skip to content

Seriál zdraví s KP clinic – Dýňová semínka

Dýňová semínka = tykvová semínka. Nejčastěji se získávají z oranžových dýní – nevyhazujte je! Mají jemně nasládlou oříškovou chuť, která se umocní opražením. Vybírám pouze čistá suchá semínka bez známek plísní.

Pumpkin seeds

Obsažené látky

Jsou zdrojem vysoce kvalitních tuků a nenasycených mastných kyselin, které jsou zdraví velmi prospěšné a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Obsahují vitamín A, B-komplex, vitamíny D a E. Z minerálních látek můžeme zmínit draslík, fosfor, hořčík, mangan, měď, selen, zinek, vápník, železo. Semínka jsou plná bílkovin a vlákniny, která podporuje správnou funkci střev.

Léčivé účinky dýňových semínekPraen%20dov%20semnka

  • snižují hladinu cholesterolu v krvi
  • zpevňují vlasy i nehty
  • mírní záněty močových cest
  • snižují vysoký krevní tlak
  • působí jako prevence onemocnění prostaty
  • podporují pohyb střev
  • zpomalují stárnutí

Příprava

Nejčastěji je konzumujte v čerstvém stavu. Pro zvýraznění chuti opražte. Můžete je přidat do jogurtu, musli nebo do směsí s oříšky a sušeným ovocem. Vynikající jsou i solená. Aby se aktivovaly veškeré prospěšné enzymy, namočte je před přípravou na několik hodin do studené vody.

Tipy

  1. Čaj z dýňových semínek pomáhá při nadměrném zadržování vody v těle a má protizánětlivé účinky. Semínka rozdrtíme i se slupkou, vhodíme do vroucí vody. Po 15 minutách vaření čaj scedíme a pijeme teplý.
  2. Místo obyčejných chipsů vyzkoušejte pražená dýňová semínka. Připravte je buď na pánvi nebo v troubě. Příprava v troubě je zdravější, protože nemusíte přidávat olej. Pokropte semínka na plechu slanou vodou. Vložte do vyhřáté trouby na 130 stupňů a sušíme.

Čerpáno z knihy Léčivá síla ovoce a zeleniny, Bc. Eva Richtárová.

www.kpclinic.cz

Back To Top