A proto bychom měli každý den zvýšit příjem Omega 3 nejen v jídle, ale i…
Seriál zdraví KP clinic – ŽELEZO důležitý minerál v těle
Železo (Fe, Ferrum) – pro správné fungování organismu je tento minerál naprosto nezbytný. Proto bychom se měli snažit udržet jeho vhodnou hladinu v těle. Mnoho klientů, kteří prošli mojí poradenskou praxí měli sníženou hladinu železa, díky tomu více pociťovali některé symptomy. Především únavu!
Kde všude ho máme
V těle dospělého člověka se nachází 3-5 gramů železa. Přibližně 2,5 gramu je obsažena v hemoglobinu, ze kterého jsou tvořeny červené krvinky. Ty zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání. V KP clinic můžeme krvinky pozorovat při Analýze kapky krve v temném poli Darkfield Mikroskopu. Přirozená denní ztráta železa je 0,003- 0,008 miligramů močí. U žen při menstruaci je to ztráta až 80miligramů za den. Ještě větší ztráty nastanou pokud je úbytek krve – tedy operace či úrazy.
Železo se kromě červených krvinek nachází i v řadě enzymů a také v imunitním systému. Vstřebává se ve dvanáctníku-duodenu, tedy v počáteční části tenkého střeva. Potravou přijímáme denně zhruba 10miligramů, z nichž se vstřebává asi 10%. Je to z důvodu toho, že lidské tělo nemá mechanismus, kterým by bylo schopno nadbytečné železo odstranit. Tudíž je jeho množství regulováno na úrovni jeho vstřebávání. Tělo si dávkování řídí samo – při nedostatku či zvýšené potřebě (těhotenství, růst, úraz…) se procento vstřebávání zvýší a naopak při nadbytku zase sníží. Ale…
Vstřebávání železa snižuje
- káva, čaj
- vápník
- vláknina
- některé látky v zelenině (polyfenoly, oxaláty, fytáty)
- některé druhy léků
Tyto látky snižují vstřebávání železa a pomáhají jej vylučovat močí.
Buďte obezřetní při užívání vitamínů
Třeba vitamíny C (kyselina askorbová) zvyšuje vstřebávání železa, stejně jako měď. Naopak vitamín E užitý společně s železem ruší vzájemně své účinky. Pokud je tedy užijeme současně, jde o absolutně zbytečný akt! Mezi užitím železa a vitamínu E je vhodné dodržet min. tříhodinovou pauzu (jistější je však až 8-10hodin).
Přírodní zdroje železa
Denně bychom měli přijmout alespoň 8-10 miligramů muži a 15-18 miligramů ženy. Vyšší dávky by měli užívat především ženy v období těhotenství a kojení. Ideálně ho přijímáme z přírodních zdrojů.
- třtinová melasa
- ovoce (meruňky, třešně, višně, švestky, fíky)
- zelenina (červená řepa, brokolice, špenát, mořské řasy)
- semena a ořechy (pistácie, kešu, slunečnice, sezam)
- pšeničné klíčky
- otruby
- luštěniny (čočka, hrách, cizrna)
- maso (hovězí) a vnitřnosti (nedoporučuji kvůli toxickým látkám v nich obsažených)
- colostrum (mlezivo po porodu savců)
Pozor na nedostatek a nadbytek
Nedostatek vzniká z důvodu nedostatečného příjmu potravy (nutričně nevyvážená), při poruše vstřebávání (nemoci trávicího ústrojí) nebo při nadměrných krevních ztrátách. Nejvýraznějším znakem je anémie – nedostatek červených krvinek. Projevuje se zvýšenou únavou a bledostí. Nedostatek železa řešíme vyváženou stravou, přírodními doplňky stravy a v těžších případech i injekčně.
Naopak při nadbytku dochází k poškození jater, slinivky břišní, onemocnění srdce, kloubů či žláz s vnitřní sekrecí. Typické je bronzové zbarvení kůže. Nejde o běžnou záležitost, většinou je geneticky podmíněn.
www.kpclinic.cz