Skip to content

Seriál zdraví KP clinic – mátovo – meduňkový sirup

Máta peprná

Mint leaves in a basket isolated on white.

Listy máty obsahují silici (1 až 2 %) s hlavními složkami mentolem (asi 50 %) a menthonem (asi 10 %).  Další látky, které máta obsahuje mají blahodárné účinky na činnost trávicího ústrojí. Máta pomáhá odstraňovat křeče, povzbuzuje vylučování trávících šťáv, působí protizánětlivě a proti nadýmání. Též podporuje funkci přídatných orgánů – jater, slinivky břišní a žlučníku.

Inhalace máty pomáhá při zánětech dýchacích cest. Podstata působení mentolu spočívá ve snižování napětí hladkého svalstva. Snižování tlaku ve vnitřních orgánech zabraňuje a předchází bolestem. Mentol vyvolává také pocit chladu a znecitlivuje, proto se ztrácí nepříjemné pocity jako je například svědění. Při nechutenství se podává mátový čaj, máta působí i proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy.

Meduňka lékařská

Čaj z listů snižuje stres, uklidňuje, uvolňuje, zpříjemňuje spánek a zajišťuje dobré zažívání. Nově se uznávají protivirové účinky, zvláště u shutterstock_237510817herpesvirů. Z listů se rovněž připravuje meduňkový likér. Nať se používá v lidovém lékařství jako hypnotikum a sedativum. Používá se také jako koření. V kuchyni se pro svou citrusovou vůni začerstva přidává do míchaných nápojů a ovocných salátů.

Mátovo – meduňkový sirup

IMG_20160804_172929

Já si tyto bylinky dávám čerstvé do vody, suším je a taky jsem z nich udělala sirup – tedy spíše tekutinu, konzistencí připomínající šťávu. Konkrétní recept nepřidávám, protože jsem kombinovala více zdrojů – ráda experimentuji. Věřím, že pokud si budete chtít sirup připravit nejdete mnoho inspirace ve vyhledávačích na internetu.

Ideální čas udělat si sirup do zásoby a na podzim ho nasadit jako zpestření pitného režimu. Mým dětem moc chutná :)

www.kpclinic.cz

 

Back To Top