Skip to content

Říjen – žaludek (země)

V měsíci říjnu začínají výrazně opadávat listy na stromech, všechno sesychá a příroda se chystá na zimu. Je potřeba začít více respektovat přírodní zákony a najít si čas na odpočinek.

V říjnu je nejvíce oslaben žaludek. Východní nauky vnímají žaludek jako klíč k energii čchi, kterou přijímáme ve větší míře také z potravy. Žaludek je doplňkovým orgánem pro slezinu a slinivku.

Symbolicky představuje žaludek schopnost přijímání a tedy i jistou míru otevřenosti vůči vnějšímu světu. Některé situace v životě těžce neseme, mohli bychom říct, těžce trávíme. Nedokážeme je přijmout a zvládnout.

Jak se projevuje oslabení žaludku?

  •  žaludek je emočně nejcitlivější orgán
  •  stres oslabuje jeho funkci
  •  pokud dobře nestrávíme jídlo a myšlenky – začne se po nějaké době projevovat zánět žaludeční sliznice
  •  pokud tyto signály přehlížíme, začnou se tvořit žaludeční vředy
  •  bolesti žaludku, tlak, pocit balvanu v oblasti solar plexu
  •  nadýmání, pálení žáhy, pocit těžkosti po každém jídle…
  •  zvýšená kazivost zubů, paradentóza, drobné krvácení dásní…
  •  s bolestí žaludku po jídle má souvislost i přetlak nebo oslabení žlučníku, jater i slinivky…
  •  bakteriální zatížení Helicobakter Pylori jde v ruku v ruce se zánětem žaludeční sliznice a překyselením vnitřního prostředí

Zaměřte se na PSYCHIKU A ZHARMONIZUJTE ŽALUDEK a celý trávicí systém!!! Výše uvedené jsou jen varovnými signály.

Jak se dostat do rovnováhy?

Abychom měli zdravě fungující žaludek, je potřeba ke zdravé stravě s láskou pohlížet jak na sebe samotné, tak i na vše kolem nás. Zastavme se a položme si otázky: „Nahlížím na sebe a okolí s láskou? Vidím v sobě a ostatních lidech převážně to dobré? Vysílám a přijímám dominantně lásku a radost? Žiji v harmonii?“ … pokusme se vidět svět z té milejší strany a naše trávení nám to s láskou vrátí.

  • nejdůležitější je ráno mezi 7-9 hodinou SNÍDAT (žaludek má v tuto dobu nejvíce energie)
  •  také se zaměřte na to, co jíte a jak to jíte!

Co tedy jíst?

Cokoliv, co nám přirozeně rozžehne pomyslný trávicí oheň na celý den. Nejvhodnější jsou obilné kaše – kukuřičné, jahelné, ovesné, pohankové, rýžové – nebo teplé polévky (ano, i po ránu ). Káva, která rozžehne náš trávicí oheň velice uměle (jako benzín nalitý do ohně), nebo naopak sýry, jogurty, určité typy ovoce, které nás ochlazují a zvlhčují (mokré dřevo nechytne), nám z dlouhodobého hlediska výrazně škodí. O smažených a nezdravých jídelech ani nemluvíme – těm stop i alkoholu. 

Doporučuji ráno na lačno vlažnou vodu s citrónem nebo bio jablečným nefiltrovaným octem. Aktivuje se metabolismus a žaludeční kyseliny.

Pro obnovení kyseliny chlorovodíkové – solné pro lepší trávení se inspirujte ZDE.

  •  zařaďte hrách, cizrnu – pro lepší trávení vařte s kořením saturejka, kmín nebo majoránka
  •  stravu prohřívejte, duste – dýně, kedlubna, mrkev, červená řepa…studené saláty a syrovou zeleninu si dávejte jen zřídka…
  •  z ovoce jsou to jablka a hrušky, tolik typické pro podzimní období, s přibývajícím chladem je vhodné sušené ovoce a v menším množství (obsahuje velké množství energie).
  • vhodné jsou zeleninové husté polévky a masové, dlouho-tažené vývary

Z bylinek je vhodné použít na posílení žaludku a celého trávení měsíček, řepík, kopřiva, zeměžluč či pelyněk nebo jejich vzájemnou kombinaci.

Jak jíst?

Opravdu v klidném prostředí, bez televize, bez počítače, nejlépe tak, abyste se mohli soustředit na jídlo, na jeho chutě, barvy, vnímat reakce svého těla. Udělat si z každé konzumace jídla klidný rituál. Sebelepší strava, kterou ale sníte ve spěchu a stresu, Vám nepřinese žádný užitek – naopak.

Pokud máte s trávením a bolestí žaludku dlouhodobé problémy, je vhodné přijít řešit fyzické tělo i psychickou pohodu. Budeme se vám individuálně věnovat a společně odstraníme PŘÍČINU A ZHARMONIZUJEME VÁS!

Přírodní doplňky stravy vhodné pro posílení žaludku a řešení potíží s trávením najdete na našem e-shopu KP SHOP nebo nám napište info@kpclinic.cz.

Za tým KP clinic

Ing. Romana Pleskotová

www.kpclinic.cz

 

Comments (0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top