Skip to content

Medvědí česnek – pesto pro domácí použití

Vzhůru do lesa, ať si ho přidáte do salátu nebo uděláte pesto :) Ještě máte chvíli čas…

Medvědí česnek je rostlina s velikou škálou léčivých účinků na lidský organismus. Může nám obohatit jídelníček již brzy na jaře a zároveň posloužit jako prostředek pro jarní očistnou kůru.

Medvědí česnek pomáhá při:

 • vysokém krevním tlaku,
 • zaneseném cévním systému
 • akutních a chronických průjmech,
 • zácpě, doprovázené křečemi v podbřišku,
 • chronicky zanesené pleti,
 • léčbě mykóz a plísní.

Upozornění – všeho s mírou…u bylinek to platí obzvlášť

Dáme si pozor, jsme-li alergičtí na allicin, trápí-li nás slabší žaludek, žlučník a slinivka břišní. Doporučenou denní dávku odhaduji na 100 g lístků, všeho moc škodí, i toho nejúčinnějšího léku, užívejme jej tedy s mírou. Při menších dávkách lze využívat po celé jeho vegetační období.

Vyzkoušejte!

Pesto z medvědího česneku a parmazánu

 • 200 g medvědího česneku
 • 20 ml lněného oleje
 • 50 g parmazánu
 • 10 g sezamového semínka
 • 2 g soli

Medvědí česnek omyjeme, společně s olejem vložíme do mixéru a jemně umixujeme. Přidáme parmazán, sůl a sezamové semínko. Pár vteřin ještě mixujeme, nicméně se snažíme zachovat strukturu semínka a kousky sýru. Umístíme do skleničky, směs zalijeme ještě troškou dobrého oleje, pečlivě uzavřeme a necháme odpočívat v lednici. Vydrží několik měsíců.

Moje typy :)

Medvědí česnek v tomto období přidávám především do salátů a smoothie. Chutná i dětem když do smoothie přidáte banán, ani nepoznají jinou chuť. Zkrátka kouzlete s touto bylinkou jak to cítíte a pesto si udělejte do zásoby. Třeba jako já ve formě pesta :)

Účinné látky v Medvědím česneku – trocha teorie na závěr

První zajímavostí bude jistě fakt týkající se vitaminu C. Na 100 g jej medvědí česnek ukrývá něco kolem 150 mg. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi důležitý antioxidant upevňující naši imunitu, stimulující tvorbu bílých krvinek, podílející se na tvorbě kolagenu, zajišťující pružnost kostí, zubů, cév, lepší vstřebatelnost železa, brzy z jara doporučuji zařadit do jídelníčku všem.

Jednou z dalších účinných látek, kterou medvědí česnek ukrývá, stejně jako klasický česnek či cibule, je silně antibakteriální allicin.

Allicin pomůže při chřipce, nachlazení, při respiračních problémech, angínách, průjmech, potírá stafylokoky a streptokoky, zabíjí prvoky Trichomony, kteří jsou příčinou ženských vaginálních onemocnění. Dále předchází vzniku oparů, podporuje hojení ran, právě i díky vitamínu C, pomáhá likvidovat kandidu a chránit nás tak před celou řadu nepříjemných jevů, které jdou ruku v ruce s kvasinkovou infekcí…

Za zmínku stojí také zajímavý obsah železa…

Romana Pleskotová

www.kpclinic.cz

 

Back To Top