A proto bychom měli každý den zvýšit příjem Omega 3 nejen v jídle, ale i…
Medvědí česnek – pesto pro domácí použití
Vzhůru do lesa, ať si ho přidáte do salátu nebo uděláte pesto :) Ještě máte chvíli čas…
Medvědí česnek je rostlina s velikou škálou léčivých účinků na lidský organismus. Může nám obohatit jídelníček již brzy na jaře a zároveň posloužit jako prostředek pro jarní očistnou kůru.
Medvědí česnek pomáhá při:
- vysokém krevním tlaku,
- zaneseném cévním systému
- akutních a chronických průjmech,
- zácpě, doprovázené křečemi v podbřišku,
- chronicky zanesené pleti,
- léčbě mykóz a plísní.
Upozornění – všeho s mírou…u bylinek to platí obzvlášť
Dáme si pozor, jsme-li alergičtí na allicin, trápí-li nás slabší žaludek, žlučník a slinivka břišní. Doporučenou denní dávku odhaduji na 100 g lístků, všeho moc škodí, i toho nejúčinnějšího léku, užívejme jej tedy s mírou. Při menších dávkách lze využívat po celé jeho vegetační období.
Vyzkoušejte!
Pesto z medvědího česneku a parmazánu
- 200 g medvědího česneku
- 20 ml lněného oleje
- 50 g parmazánu
- 10 g sezamového semínka
- 2 g soli
Medvědí česnek omyjeme, společně s olejem vložíme do mixéru a jemně umixujeme. Přidáme parmazán, sůl a sezamové semínko. Pár vteřin ještě mixujeme, nicméně se snažíme zachovat strukturu semínka a kousky sýru. Umístíme do skleničky, směs zalijeme ještě troškou dobrého oleje, pečlivě uzavřeme a necháme odpočívat v lednici. Vydrží několik měsíců.
Moje typy :)
Medvědí česnek v tomto období přidávám především do salátů a smoothie. Chutná i dětem když do smoothie přidáte banán, ani nepoznají jinou chuť. Zkrátka kouzlete s touto bylinkou jak to cítíte a pesto si udělejte do zásoby. Třeba jako já ve formě pesta :)
Účinné látky v Medvědím česneku – trocha teorie na závěr
První zajímavostí bude jistě fakt týkající se vitaminu C. Na 100 g jej medvědí česnek ukrývá něco kolem 150 mg. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi důležitý antioxidant upevňující naši imunitu, stimulující tvorbu bílých krvinek, podílející se na tvorbě kolagenu, zajišťující pružnost kostí, zubů, cév, lepší vstřebatelnost železa, brzy z jara doporučuji zařadit do jídelníčku všem.
Jednou z dalších účinných látek, kterou medvědí česnek ukrývá, stejně jako klasický česnek či cibule, je silně antibakteriální allicin.
Allicin pomůže při chřipce, nachlazení, při respiračních problémech, angínách, průjmech, potírá stafylokoky a streptokoky, zabíjí prvoky Trichomony, kteří jsou příčinou ženských vaginálních onemocnění. Dále předchází vzniku oparů, podporuje hojení ran, právě i díky vitamínu C, pomáhá likvidovat kandidu a chránit nás tak před celou řadu nepříjemných jevů, které jdou ruku v ruce s kvasinkovou infekcí…
Za zmínku stojí také zajímavý obsah železa…
Romana Pleskotová
www.kpclinic.cz