Skip to content

Ledviny a močový měchýř

ÚNOR JE PODLE ČÍNSKÉ TRADIČNÍ MEDICÍNY MĚSÍCEM LEDVIN A MOČOVÉHO MĚCHÝŘE, PROTO…
Hýčkejte své ledviny! Jsou opomíjený, ale o to více důležitý detoxikační orgán Vašeho těla! Ledviny jsou významnou součástí vylučovacího systému našeho těla, jde o párový orgán. Jejich hlavní funkcí je očišťování krve od léků, zplodin metabolismu či škodlivin-toxinů, které se v našem těle vytvoří. Regulují také krevní tlak a ovlivňují acidobazickou rovnováhu.

ANATOMIE A FUNKCE LEDVIN
Ledviny mají charakteristický fazolovitý tvar. Jejich povrch je hladký, barva je červenohnědá. Na jejich vnitřní straně je prohlubeň, kudy do ledviny vstupuje ledvinová tepna a vystupuje ledvinová žíla a močovod. Denně vznikne asi 170–200 litrů primární moči, která pak vstupuje do systému tubulů, kde je její naprostá většina zpět vstřebána prostřednictvím specifických kanálů. Objem, který nebyl zpět vstřebán, tvoří moč definitivní, která je odváděna přes vývodné kanálky do kalichů, ledvinné pánvičky a odtud ústí do močovodů. Denně vznikají asi dva litry definitivní moči, tu kterou vylučujeme. Její složení je upravováno dle potřeb organismu, jde o velice složitý proces.

CO OVLIVŇUJÍ?

Ledviny jsou bohatě zásobeny krví. Jak již bylo řečeno, hlavní funkcí ledvin je očišťovat krev od zplodin metabolismu, škodlivých látek a léků, aj. Tyto látky jsou močí odváděny z organismu. Není to ale funkce zdaleka jediná. Ledviny reagují na celkový objem vody v organismu a dle potřeby vylučují více či méně definitivní moče. Dále se podílejí na regulaci krevního tlaku. Kromě plic ledviny zásadním způsobem ovlivňují acidobazickou rovnováhu. Ledviny jsou také místem tvorby hormonů. Tvoří se zde renin, který se tvoří v kůře ledvin, a který se podílí na řízení vylučování vody a iontů ledvinami. Dále se zde tvoří erytropoetin, který podněcuje v kostní dřeni tvorbu červených krvinek. Dochází zde také k úpravě vitamínu D, který významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu, které jsou důležité pro stavbu kostí.

SYMPTOMY
Ledviny tedy nepodceňujte, jsou velmi důležitý orgán. Sebemenším symptomům, které by mohly značit jejich poškození, proto věnujte pozornost. Mezi ně patří otoky, především pokud jsou lokalizovány v oblasti obličeje a víček. Dále to je změna množství moče ať již zvýšený či snížený objem. Vyšetření je také nutné, pokud je moč tmavá nebo pokud se v ní tvoří pěna. Mezi další příznaky patří bolest v bederní krajině, svalová slabost, ztráta chuti k jídlu, svědění a změna barvy kůže (nabývá barvy slámy). Důsledné sledování funkce ledvin musí být prováděno, pokud se léčíte s cukrovkou, vysokým tlakem a při nálezu bílkoviny či krve v moči.
Nezapomínejte na pravidelný pitný režim, nejlépe čistou vodu a pravidelně pečujte o tento důležitý orgán, vrátí Vám péči mnohonásobně. Pokud Vás zajímá jak efektivně o ledviny pečovat, rádi Vám v KP clinic poradíme. Jdu si uvařit ledvinový čaj a v příštím článku poradím, jak můžete funkci ledvin podpořit přírodní cestou…
Back To Top