Skip to content

Ledviny a jejich podpora přírodní cestou

Aneb, co pro své ledviny můžete udělat úpravou stavy a jak je zharmonizovat dostupnými bylinami a očistnými kůrami.

Vybírejte správné jídlo

Ledviny jsou oslabovány nadměrným množstvím soli, sladkostmi, drogami a jinými toxickými látkami, alkoholem, stravou obsahující vysoké množství purinů (jsou obsažené v mase, hotových kupovaných jídlech, fastfoody, uzeninách, mořských plodech, sladkostech…). Dnešní strava obsahuje toho všeho velký nadbytek. Kvalita energie ledvin závisí jednak na přijaté potravě a na tom, jak fungují střeva a na dědičných dispozicích. Dle orientální medicíny tlusté střevo a plíce kladně ovlivňují okruh ledvin a močového měchýře.

Symptomy spojené s problémem ledvin

bolest v bederní krajině
Ledviny tedy nepodceňujte, jsou velmi důležitý orgán. Sebemenším symptomům, které by mohly značit jejich poškození, proto věnujte pozornost. Mezi ně patří:
otoky, především pokud jsou lokalizovány v oblasti obličeje a víček
• bílé skvrny na nehtech
• změna množství moče ať již zvýšený či snížený objem (vyšetření u lékaře je také nutné, pokud je moč tmavá nebo pokud se v ní tvoří pěna)
• bolest v bederní krajině, svalová slabost
• ztráta chuti k jídlu, svědění a změna barvy kůže (nabývá barvy slámy)
• vlhké dlaně
Důsledné sledování funkce ledvin musí být prováděno lékařem, pokud se léčíte s cukrovkou, vysokým tlakem a při nálezu bílkoviny či krve v moči.
Některé příčiny špatného fungování ledvin:
hromadění hlenu, z něhož vznikají kameny
• roztažení ledvin kvůli nadměrnému pití
• zúžení ledvin díky nadměrné konzumaci soli, masa, ryb, pečivá, sladkostí, moučných a rafinovaných produktů
Při správném fungování ledvin by měl člověk vylučovat moč 3-4 krát denně. Pokud vylučujete moč častěji, omezte množství tekutin. Barva moči má mít barvu světlého piva. Jestliže je barva moc světlá, konzumujte více soli, jestliže je tmavá, soli konzumujte méně. Pokud se kolem očí objevují tmavě hnědé kruhy, signalizuje to nadmíru konzumace soli a výrobků obsahujících sůl. V tomto případě je třeba přejít na dietu bez soli. Místo ní používejte různé druhy koření (sušený česnek, petržel apod.)

bylinky
Petržel – výborné diuretikum, pomáhá eliminovat odpadní produkty jako je močovina a další kyselé metabolity. Působí tedy velmi příznivě na ledviny a močové cesty, u žen při menstruačních potížích, když se zadržuje voda.
Tužebník a jitrocel – přílišná konzumace bílkovin může způsobovat kyselost moči. Tyto bylinky pomáhají zbavit moč přebytečné kyseliny močové. Jezte také jahody, třešně, jablečný džus, chřest a kopřivy – pomáhají přetvořit moč na více zásaditou.
Stračka révolistá – používaná často v homeopatii Staphysagrii – v ředění 9CH u zánětů močového měchýře, kde převažuje častá potřeba močení, pocit pálení v močové trubici, které v průběhu močení ustává.

Očistné kůry

Během kúry ze stravy eliminujte produkty s obsahem velkého množství bílkovin, hlavně játra, smažené a uzené maso, slané ryby, masité bujóny atd. Jezte více salátů, zeleniny, ovoce, pšeničných klíčků. Saláty mírně solte, abyste stimulovali funkci ledvin, a vyhýbejte se sladkostem, narušují jejich činnost.
Vývar z divoké růže – používá se za účelem rozpuštění a rozmělnění všech kamenů v organismu na velikost zrníček písku. 2 lžíce plodů divoké růže zalijte 200 ml vody, vařte 15 minut, následně ochlaďte. Potom přeceďte a pijte 1/3 sklenice 3 krát denně. Doba trvání kúry – 2 týdny. Každé 3 měsíce kúru opakujte.
Šťáva z kořene petržele – je velmi efektivní prostředek při onemocněních močových orgánů a ledvinových kamenů, a to hlavně tehdy, kdy se v moči nachází bílkoviny nebo je v ledvinách infekce. Šťáva z petržele působí nejsilněji, a proto ji konzumujte zvlášť v čisté podobě, v množství 30-50 g jednou denně.
Po vyloučení ledvinových kamenů je třeba změnit především stravovací návyky, protože kameny jsou následkem špatného stravování. Hlavní příčinou jejich tvorby je nadbytek kyseliny močové a jejich solí, které vznikají v organismu z nadměrné konzumace bílkovinných pokrmů, ze sedavého způsobu života a v neposlední řadě z nedostatku minerálů!
Dopřejte svým ledvinám alespoň šálek bylinné směsi na očistu ledvin a zařaďte ho 2xdenně do pitného režimu :) www.kpclinic.cz

bylinná směs na ledviny
Back To Top